Városlista
2025. április 18, péntek - Andrea

Hírek

2012. Január 24. 08:02, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

3,5 százalékos többlettel zárt a tavalyi büdzsé

3,5 százalékos többlettel zárt a tavalyi büdzsé

A Nemzetgazdasági Minisztérium közlése alapján az államháztartás 3,5 százalékos GDP-arányos többlettel zárt.

Ez úgy alakulhatott ki, hogy a kötelező magán-nyugdíjpénztárakból átirányított pénzekből jelentős összeg maradt. Ha a majd 3000 milliárdos egyszeri költségvetési bevételt nem nézzük, akkor jelentős hiánnyal zárt volna az államháztartás.

Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – 2011. december végi (azaz 2011. évi teljes) hiánya 1734,4 milliárd forintra teljesült, amely az éves eredeti előirányzat mintegy 2,5-szeresét, a törvényi módosított előirányzatnak pedig 110 százalékát jelenti. A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása alapján ennek kialakulásában az alábbi egyszeri tételek játszottak fontos szerepet:

- a MOL Nyrt. részvénycsomagjának megvásárlása: 498,6 milliárd forint,

- az Európai Bíróság döntése miatti ÁFA visszatérítés: 250 milliárd forint (előzetes tény),

- az MFB Zrt. tőkeemelése: 120 milliárd forint,

- a MÁV Zrt. adósságának átvállalása: 50 milliárd forint,

- a megyei önkormányzatok adósságának átvállalása: 196 milliárd forint.

Ez összesen: 1114,6 milliárd forint rendkívüli kiadást jelentett.

A fenti egyszeri tételek nélkül az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – hiánya 619,8 milliárd forintban alakult, amely valamivel kedvezőbb az eredeti előirányzatnál (687,4 milliárd forint).

Az uniós módszertan szerint számolt államháztartás egyenlege az egyszeri tételekkel együtt előreláthatólag mintegy 976 milliárd forintos többletet mutat, amely a GDP 3,5 százaléka.

A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli 2011. évi pénzforgalmi hiányának alakulása megerősíti azt, hogy az államháztartás 2011. évi kitűzött az eredeti költségvetésben nem szereplő egyszeri tételek nélküli eredményszemléletű hiánycélja (a GDP 2,94 százaléka) a várakozásoknak megfelelően várhatóan teljesül.

OrientPress Hírügynökség
Kép: OrientPress Hírügynökség / archívum

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 17. 07:40, csütörtök | Belföld

Mávinform: húsvétkor többletkapacitással működik a MÁV-csoport

A húsvéti ünnepek alatt jármű többletkapacitással működnek a MÁV-csoport szolgáltatásai mindenhol ahol szükséges - tájékoztatta a Mávinform szerdán az MTI-t.

2025. Április 17. 07:36, csütörtök | Belföld

Magyarországon vizsgálódik a LIBE küldöttség

Az uniós értékek helyzetével kapcsolatos témákat vizsgált az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) öttagú küldöttsége három napon át Budapesten.

2025. Április 16. 07:32, szerda | Belföld

Átadták az M44-es gyorsforgalmi út M5-ös autópálya és Szentkirály közötti szakaszát

Átadták az M44-es gyorsforgalmi útnak az M5-ös autópályát és Szentkirályt összekötő több mint 30 kilométer hosszú új szakaszát, amelynek köszönhetően Kecskeméttől immár Békéscsabáig kétszer kétsávon közlekedhetnek az autósok