Hírek
2013. Október 03. 14:33, csütörtök |
Helyi
Forrás: Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Véradás Tolna megyében is
Közös országos véradást szervez a vörösiszap-katasztrófa harmadik évfordulójára és a Természeti Katasztrófák Csökkentésének Világnapjára a katasztrófavédelem és a Magyar Vöröskereszt.
A katasztrófavédelem a megemlékezés sajátos formáját választotta az idei évben, amikor a Magyar Vöröskereszttel közösen országos véradást szervez. Október negyedikén a megyei és fővárosi igazgatóságokon várják mindazokat, akik ilyen módon is szeretnének megemlékezni a katasztrófák áldozatairól. A másik nem titkolt cél a vérkészletek feltöltése, hiszen alig egy hónap múlva itt a Halottak napja, amikor sokan kelnek útra országszerte, emelkedhet a közúti balesetek száma, a kórházaknak az életmentő műtétek elvégzéséhez pedig elegendő vérkészítményre van szükségük.
Az országban huszonnyolc helyszínen, a főigazgatóságon és a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságokon várják a véradókat, de lesz, ahol a tűzoltóságon, illetve a véradóállomáson lehet jelentkezni. Azokat várják, akik elmúltak 18 évesek, testsúlyuk meghaladja az ötven kilogrammot. A regisztrációhoz személyi igazolvány, lakcímkártya és TAJ-kártya szükséges. A véradás előtt a jelentkezők orvosi vizsgálaton esnek át.
Három éve, 2010. október negyedikén átszakadt a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi Zrt. ajkai timföldgyára vörösiszap-tárolójának gátja. A Kolontár és Ajka közötti tározó X-es kazettájából több mint egymillió köbméternyi zagy zúdult a környékre, elöntve Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely mélyebben fekvő részeit. Az erősen lúgos, maró hatású ipari hulladék körülbelül negyven négyzetkilométeren terült szét, felbecsülhetetlen gazdasági és ökológiai károkat okozva a Devecseri kistérségben. A katasztrófában tíz ember meghalt, a sérültek száma meghaladta a százötvenet. A Torna-patak teljes élővilágát, valamint a Marcal folyónak a patak torkolata alatt lévő részének flóráját és faunáját is kipusztította az erősen lúgos szennyeződés. A vörösiszap-katasztrófát követő károk helyreállítása összesen 38 milliárd forintba került, ebből 21 milliárd forintot a környezeti elemek helyreállítása emésztett fel.
A Természeti Katasztrófák Csökkentésének Világnapját az ENSZ 1987-ben azért hozta létre, hogy az emberek minden évben megemlékezzenek a természeti katasztrófákról, azok áldozatairól. Emellett cél volt az is, hogy mindezzel felhívják a figyelmet a katasztrófák okaira, arra, hogy a legtöbb katasztrófa emberi behatás közvetett vagy közvetlen következménye, nagy részük elkerülhető, de legalábbis előre jelezhető. Magyarországon a világnapot 1999 óta tartják számon.
Tolna megyében az egyik helyszín az igazgatóság épülete lesz 9:00 és 12:00 óra között, a dombóvári véradóállomáson pedig 9:00 és 15:00 óra között várják azokat, akik megfelelnek a fenti feltételeknek.
Ebből az alkalomból a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Magyar Vöröskereszt Tolna Megyei Szervezete a mindkét fél részéről jelentkező szorosabb együttműködés megvalósítása érdekében együttműködési megállapodást írnak alá ünnepélyes keretek között.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 20. 15:24, péntek | Helyi
35 dombóvári sportoló kapott elismerést a Sportgálán
Második alkalommal ünnepelték Sportgála keretében a legkiválóbb dombóvári sportolókat.
2024. December 18. 09:55, szerda | Helyi
Megbízható agrár-szaktanácsadás már 20 éve Dombóváron
A Dél-Dunántúl Területi Szaktanácsadó Központja a gazdák szolgálatában.
2024. December 17. 08:20, kedd | Helyi
Egy aranylón csillogó ezüstérem és sok-sok atlétapalánta a régiós versenyen
A Dél-Dunántúli régió U10-es és U12-es korosztályának csapatversenye került megrendezésre a bonyhádi Atlétika Centrumban.
2024. December 14. 14:17, szombat | Helyi
Rangos elismerést vehetett át Klotcz István, a Fortuna Étterem tulajdonosa
Az Aranyvilla díj a vármegye kiemelkedő vendéglátóhelyét illette.